Happiness now! YES!

Opublikowane przez admin w dniu

YES- to Yalta European Strategy, konferencja organizowana od 2004 przez Viktora Pinchuka i jego Fundację,  z inicjatywy i ze wsparciem ówczesnego Prezydenta Polski Aleksandra Kwaśniewskiego. Najpierw w Jałcie, a po aneksji Krymu w Kijowie. YES to inspirująca konferencja wpierająca europejskie aspiracje Ukrainy i podnosząca problemy globalne.

W tym roku hasłem konferencji było „Happiness now! – Szczęście teraz! Nowe podejście do świata w kryzysie „. W dniach 12-14 września, ponad 400  polityków, dyplomatów, biznesmenów, działaczy społecznych i ekspertów z 26 krajów uczestniczyło w fascynujących debatach, prowadzonych w Mystetskym Arsenale w Kijowie.  

Goście zza granicy mogli wysłuchać Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, premiera Ołeksija Honczaruka
i pięciu ministrów jego gabinetu, liderów partii z Rady Najwyższej. Uczestnicy z Ukrainy mieli szansę wysłuchać Tony’ego Blaira, prezydentów Łotwy i Finlandii, Carla Bildta , Jeffreya Sachsa,  prof. Yuvala Harrari i wielu, wielu innych trend seterów światowej polityki i sztuki. Cieszę się, że czasie YES mogłem spotkać gości specjalnych naszego Baltic Business Forum: Aleksandra Kwaśniewskiego, Pawła Kowala i Ilyę Ponomareva.

Trudno podsumować dyskusje, które przez dwa dni toczyły się od 9 rano do północy. Nawet w czasie obiadu i kolacji była możliwość wysłuchania ciekawych rozmów, prowadzonych przez wybitne postaci mediów: Anne Applebaum, Fareeda Zakarię i Davida Rubensteina. 

Aleksander Kwaśniewski tak mówił na zakończenie konferencji : „Ten rok był dla Ukrainy pełen niespodzianek. Niektóre zdarzyły się przypadkiem, podczas gdy inne nie. W ciągu ostatnich dwóch dni spotkaliśmy się i poznaliśmy absolutnie nowych przywódców, nową Ukrainę. Widzieliśmy wigor, wizję, poczucie humoru i determinację. Myślę, że jest to dobra podstawa do zmian. Zmiany nie są łatwe, ponieważ oczekiwania są bardzo wysokie. Ale ten obraz nowego, energicznego, młodego kraju obiecuje wiele! (…) 

Idea szczęścia, idea rządzenia mająca na celu szczęście jest fenomenalna, jest to bardzo ważna idea, nowe podejście do znalezienia rozwiązań w tym trudnym świecie „.  Zdaniem A. Kwaśniewskiego istnieje kilka kluczy do  życia ludzi szczęśliwszych. „Po pierwsze, potrzeba zaufania. Zaufania między ludźmi, obywatelami i państwem, osobami i instytucjami, wyborcami i politykami. 

Drugim kluczem do szczęścia jest praworządność: nie ma perspektyw bez właściwego systemu sądowego. A trzeci klucz to  potrzeba zrozumienia, jak świat się zmienia, jakie wyzwania mamy przed sobą. Przecież nowe technologie mogą być wykorzystywane zarówno w dobrych, jak i złych celach”. Były prezydent Polski zauważył, że należy poświęcić więcej uwagi ochronie środowiska, poprawie systemu opieki zdrowotnej, jakości i dostępności edukacji oraz rozwojowi kultury.

Jako uczestnik i słuchacz debat podczas YES 2019 jestem bardziej optymistyczny. Optymizm i szczęście są dość blisko.

-Dariusz Szymczycha.

Kategorie: NEWSSPOTKANIA

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *