BBF oknem na świat

Opublikowane przez admin w dniu

Jak Baltic Business Forum- to Świnoujście. Jak „okno na świat” dla polskiej gospodarki- to polskie porty, także Zespół Portowy Szczecin- Świnoujście. Co zrobić, by te „okna  świat” efektywnie służyły polskiemu eksportowi i pomagały w polskiej ekspansji gospodarczej?

Dlatego w czasie 11. BBF odbyła się debata „Adriatyk- Bałtyk- Morze Czarne, czyli lepsze sąsiedztwo. Jak finansować rozbudowę infrastruktury energetycznej i transportowej w Regionie ABC?” Region ABC stwarza dobrą perspektywę, by dyskutować o „oknach na świat” dla gospodarek różnych państw.  Leży na pograniczu, pomiędzy tradycyjnym Wschodem i Zachodem, między krajami rozwiniętym i wschodzącymi gospodarkami, między Unią Europejską i krajami nie należącymi do Unii.

A pogranicze, tradycyjnie, to dobre miejsce do wymiany towarowej. Eksperci szacują, że do 2030 roku w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w Regionie ABC należałoby zainwestować 1, 1 biliona Euro.

Suma trudno do wyobrażenia i dlatego zamiast przerażać się liczbą zer w tej liczbie, lepiej zająć się tymi środkami, które dostępne są już teraz.

Działa już Fundusz Inwestycji Strategicznych, związany z tzw. Planem Junckera- Przewodniczącego Komisji Europejskiej.  Unia realizuje też program inwestycyjny Connecting Europe Facility. Zarejestrowany został Fundusz Trójmorza, do którego Bank Gospodarstwa Krajowego zadeklarował wkład na poziomie 500 mln Euro.

Inwestycje infrastrukturalne, jako przedsięwzięcia skomplikowane technicznie i kosztowne, wymagają dobrej współpracy państwa, instytucji UE oraz inwestorów prywatnych. Cieszymy się, że na 11. BBF spotkali się przedstawiciele sektora „public” i „private”. Wspólnymi siłami łatwiej będzie otwierać „okna na świat” dla polskich przedsiębiorców i ich produktów.

Kategorie: NEWSSPOTKANIA

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *