Dziennikarze z Charkowa
Opublikowane przez admin w dniu
Międzynarodowe Stowarzyszenie Europa- Północ- Wschód zorganizowało wizytę studyjną dziesięciu przedstawicieli mediów z obwodu charkowskiego. Jej temat to „MEDIA DLA REFORM I W OBRONIE WARTOŚCI- POLSKIE DOŚWIADCZENIE”. Projekt sfinansowany był w ramach Programu Study Tours to Poland, realizowanego przez Fundację Liderzy Przemian ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Polsko- Ukraińska Izba Gospodarcza też udzieliła wsparcia temu projektowi.
Dziennikarze spotkali się w wielkim promotorem i przyjacielem Ukrainy, Prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim. Rozmawiali z nim o wyborach prezydenckich i parlamentarnych na Ukrainie oraz o sposobach rozwiązania konfliktu z Rosją. Członek naszego Stowarzyszenia prof. Dariusz Rosati , były Przewodniczący Delegacji do Komisji Parlamentarnej Stowarzyszenia UE- Ukraina, przedstawił sprawy, które w Parlamencie Europejskim odbierane są jako zaniedbania na europejskiej drodze Ukrainy.
Mirosław Skórka, dyrektor Programu Study Tours to Poland, mówił o wyzwaniach stojących przed decentralizacją władzy na Ukrainie. Jacek Piechota, Prezes Polsko- Ukraińskiej Izby Gospodarczej i zarazem prezes naszego stowarzyszenia, omówił stan i perspektywy współpracy gospodarczej naszych krajów. Zaś Paweł Kułaga zaprezentował kampanię społeczną Izby „Partnerstwo i Zatrudnienie” oraz sytuację obywateli Ukrainy, pracujących w Polsce.
W „bloku dziennikarskim” odbyły się spotkania w redakcji portalu OKO.press i w redakcji „POLITYKI”, gdzie ukraińskimi dziennikarzami dyskutował redaktor naczelny Jerzy Baczyński. Dr Adam Lelonek przedstawił swoją ekspertyzę dotyczącą technik dezinformacji, jakie propaganda rosyjska stosuje wobec Ukrainy i Polski.
Urząd Miasta Krakowa udzielił partnerstwa naszemu projektowi. Dziennikarze z Charkowa zwiedzali zabytki miasta i uczestniczyli w seminarium, które odbyło się w gościnnym Międzynarodowym Centrum Kultury. Pani Agata Wąsowska- Pawlik, Dyrektor MCK, opowiadała o misji tej instytucji i przedstawiła projekty związane w Ukrainą. Pani Elżbieta Kois-Żurek, Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa przedstawiła działania na rzecz integracji obywateli Ukrainy studiujących i pracujących w Krakowie. Członek naszego Stowarzyszenia, Pan Jan Piekło, były Ambasador RP w Ukrainie, odpowiadał na pytania dziennikarzy dotyczące wzajemnych relacji naszych krajów.
W ostatnim dniu swego pobytu, dziennikarze odwiedzili Grodzisk Mazowiecki. Po prezentacji miasta, której dokonał Zastępca Burmistrza Pan Tomasz Krupski, zwiedzili Mediatekę i inne obiekty komunalne. Najwięcej czasu poświęcili na zawodowe dyskusje w Radiu Bogoria, w których uczestniczył dyrektor programowy stacji Pan Tomasz Sikorski.
Mamy nadzieję, że podróż i spotkania w Polsce przyniosą naszm gościom wiele inspiracji i energii w pracy dziennikarskiej.
0 komentarzy